BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pagrindinis Organas :D

 

Mes visi kažada atrodėme va taip:


 


o dabar pažiurėkime giliau, kaip išsivyste mūsų pats svarbiausias organas, kuriuo taip didžiuojamės ( ne, ne TAS organas). Turiu omeny smegenis, kurias teoriškai turetų tureti visi, kurie skaito ši tekstą.
Nervų systemos vystimasis prasideda 18tą dieną po apvaisinimo. Dalis embriono išorinio dangalo (ektodermos) sustorėja ir sudaro nervine plokstele. Iš jos pradeda kerotis ataugos per visa embriono „nugara“ ir apie 21 diena ataugos pradeda jungtis i vamzdeli.28tą dieną visos ataugos pilnai susijungia į vamzdelį.


Kas idomiausia, kad mūsų smegenų žieve vystosi iš vidau i isore. T.y. Ląsteles iš apačios šliauzia į viršu ir sudaro pirmą sluoksnį, tada iš apačios šliaužia kitos ląsteles ir sudaro 2 sluoksnį ( skamba neekonomiskai tiesa?). Neuronai keliauja 2 būdais: glijos pagalba arba nušliaužia.


Keliavimas glijomis atrodo taip:kitaip sakant glijos yra tarsi maži keliukai, kuriais keliauja neuronai. Tarsi liftas.
Kitas budas dar linksmesnis: neuronai paprasčiausiai nušliaužia į paviršiu. Kaip kokia ameba.
Pilnai išsivysciusioje smegenu žieveje yra apie 100 milijardų neuronų. Smegenims vystantis per diena į savo busimą gyvenamą vietą nušliaužia apie milijardas neuronų.
Kai susiformuoja kažkas panašaus į smegenų žieve, reikia nepamiršti išvedžioti nervus ir po kitas busimo organizmo vietas ( kaip elektros laidus naujame name). Kad nervai nesusimazgytu bele kaip, darbą pradeda neuronas pionierius. Jis su savo ilga atauga pats nueina i reikiama vieta, o kiti neuronai seka paskui jį ( skamba kaip ištrauka iš istorijos vadovelio). Jeigu neduok dieve kas nors tam neuronui nutinka ( pvz. Piktas mokslininkas jį nutraukia) like neuronai nebežino ka daryti ir susimazgo belekaip.

Kai smegenys daugmaž išsivysto, smegenyse prasideda apoptozė (t.y. Aktyvi neuronų mirtis). Seniau mūsų smegenyse buvo dvigubai daugiau neuronu. Apie 50 proc jų tiesiogine prasme nusižude. Tik nepulkime į paniką, kalti ne toksinai, dievas ar televizija. Jeigu mes turetume dvigubai daugiau neuronų negu dabar, greičiausiai mūsų gyvenimas būtu tik sudėtingesnis ir turetume sunkumų atlikdami daugeli užduočiu. Vos tik neuronai subėga į savo vietas prasideda kova už būvi. Vieni neuronai užsiaugina tvirtesnes ataugas, geriau isitvirtina. Kitiems tai nepavyksta. Kitose vietose yra tiesiog per daug neronų, tad silpnesni ir nesugebantys įssitvirtinti neuronai paprasčiausiai susitraukia į puslele ir yra suvartojami tolesniam organizmo vystimuisi. Išgyvena tik stipriausi. Juk geriau tureti mažiau, bet gerų neuronų, negu visą kruvą paliegusiu, naudojanciu be reikalo maistines medžiagas, užimanciu daug vietos ir mažai naudos duodancių lastelių. (svarbu kokybė, ne kiekybė).
Žmogaus smegenynas pamažu vystosi iki mazdaug 20 metų amžiaus. Anksčiau sklande mitas, kad suaugusių žmoniu smegenų ląsteles neatsinaujina. Tai ne tiesa. Gana nemažai lasteliu sugeba atsinaujinti, taciau tik tam tikrose smegenu vietose. Pvz. Hypokampe. Tai rago formos struktūra esanti musu smegenų viduryje. Ji užima svarbią vietą informacijos perkėlime iš trumpalaikės amtinties į ilgalaike. Naujų neuronų atsiradima šioje smegenų dalyje skatina fizinė veikla ( pvz. Sportas). Ir geriau sportas susijes su igudžiu igijimu, o ne svarsčiu kilnojimas ar ištvermės sportas.


 Rodyk draugams

Komentarai (1)

  1. (+1)

    Ooooo XD nu, nors smegenis, pagal schemą, vyriškas turiu, lol XD

Rašyti komentarą